Strona główna / Aktualności / INAUGURACJA 23 TNF

INAUGURACJA 23 TNF

Tegoroczną edycję Festiwalu rozpocznie uroczysty przedpremierowy pokaz wyjątkowego filmu Jacka Bławuta „Jeszcze nie wieczór” z udziałem reżysera oraz bohaterów tej pięknej opowieści, nestorów polskiego aktorstwa.

  • 15 maja na ekrany kin wchodzi laureat Srebrnych Lwów Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - "Jeszcze nie wieczór" w reżyserii Jacka Bławuta. Wcześniej - w ramach akcji "Jeszcze nie wieczór... dla Skolimowa" - Jacek Bławut, Jan Nowicki oraz inni aktorzy odwiedzą z filmem 11 miast.
  • Część dochodów ze sprzedaży biletów na pokazy przedpremierowe "Jeszcze nie wieczór" przekazana zostanie na potrzeby Domu Aktora Weterana w Skolimowie, gdzie zrealizowano część zdjęć do filmu i którego mieszkańcy pojawili się w obsadzie.
  • Trasę zakończy pokaz w Tarnowie, gdzie "Jeszcze nie wieczór" otworzy 23. edycję Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Projekcja i spotkanie z twórcami odbędzie się w kinie Marzenie.
  • Ideę stworzenia Domu Artystów Weteranów Scen Polskich zainicjował ponad 80 lat temu aktor Antoni Bednarczyk. Prace przy budowie, wtedy jeszcze schroniska dla aktorów pozostających w trudnej sytuacji życiowej, ukończono w 1928 roku. Inicjatywa została zrealizowana dzięki składkom członków ZASP oraz darowiznom wielbicieli teatru.

 

  • Przedpremierowe projekcje:

28.04 - Kielce, kino "Moskwa"
29.04 - Kraków, kino "Kijów"
30.04 - Katowice, kino "Światowid"
1.05 - Cieszyn, w programie 11. Przeglądu Filmowego "Kino na Granicy"
2.05 - Sandomierz, w programie 6. Festiwalu Filmów Niezwykłych
4.05 - Olsztyn, kino "Awangarda"
5.05 - Gdańsk, Gdańskie Centrum Kultury (kino "Neptun")
6.05 - Poznań, kino "Apollo"
7.05 - Łódź, kino "Charlie"
8.05 - Wrocław, Centrum Kultury Wrocław Zachód
10.05 - Tarnów, Tarnowska Nagroda Filmowa, film otwarcia

 

 

 

  • Ważną uroczystością pierwszego dnia festiwalu będzie również uroczystość wręczenia Nagrody za całokształt twórczości i wkład w dorobek polskiej kinematografii 23 TNF przyznanej w tym roku wybitnemu aktorowi Franciszkowi Pieczce. Wręczenie Nagrody nastąpi w Tarnowskim Teatrze im L. Solskiego w wyjątkowej oprawie, po spektaklu Teatru Powszechnego z Warszawy„Słoneczni chłopcy”z udziałem Laureata któremu w spektaklu towarzyszy równie wybitny aktor Zbigniew Zapasiewicz. Nagroda ta przyznawana jest od 2005 roku. Laureatami jej zostali dotychczas Andrzej Wajda, Janusz Morgenstern i Tadeusz Konwicki.