Spektakl

Interdyscyplinarny charakter ma 23 Tarnowska Nagroda Filmowa. W dniu jej rozpoczęcia, czyli 10 maja, zobaczyć będzie można bowiem na deskach Teatru im. L. Solskiego spektakl Teatru Powszechnego z Warszawy pt. „Słoneczni chłopcy”. To nie lada gratka dla tarnowskich teatromanów, bo w obsadzie przedstawienia same gwiazdy: Franciszek Pieczka, Zbigniew Zapasiewicz czy Adam Woronowicz.

 

10 maja o godz. 20.30 na dużej scenie Tarnowskiego Teatru – po raz pierwszy w Tarnowie podczas spektaklu – widzowie będą mieli okazję zobaczyć Franciszka Pieczkę w przedstawieniu „Słoneczni chłopcy” Teatru Powszechnego z Warszawy. Na scenie zobaczyć będzie można także Zbigniewa Zapasiewicza oraz popularnego z ostatnio kreowanej roli ks. Popiełuszki – Adama Woronowicza.

To ogromny zaszczyt i przyjemność gościć takich mistrzów sztuki aktorskiej – mówi Edward Żentara, dyrektor naczelny i artystyczny Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego. Ucieszyłem się z propozycji współpracy zaproponowanej przez Tarnowskie Centrum Kultury. Szczęśliwie możemy służyć swoją sceną ze względu na przesunięcie rozpoczęcia terminu modernizacji teatru.

 

Wizyta Franciszka Pieczki ma związek z uhonorowaniem go Nagrodą za całokształt dotychczasowej twórczości przez organizatorów Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Wcześniej nagrodę tę otrzymali Andrzej Wajda, Janusz Morgenstern oraz Tadeusz Konwicki, czyli osoby zajmujące się reżyserią – przypomina Anna Grygiel, dyrektor TNF. W tym roku pomyśleliśmy nad nagrodzeniem aktora, w tym przypadku zarówno filmowego jak i teatralnego, mającego w swoim dorobku ponad 100 ról. I chyba każdy nas ma w pamięci role Franciszka Pieczki. Wystarczy przymknąć oczy, by przypomnieć sobie kreacje u Jana Jakuba Kolskiego, w „Żywocie Mateusza” czy w końcu „Czterech pancernych”. To kunszt aktorstwa, a zarazem niezwykła życiowa skromność.

Tytułowych „słonecznych chłopców” zobaczymy w pełnej sarkazmu i ironii, wzruszającej opowieści o niegdysiejszych gwiazdach variétés. Spotykają się po latach, żeby powtórzyć w telewizji swój najlepszy skecz, który wykonywali razem ponad trzydzieści lat. Wracają dawne animozje, pretensje, żale, ale wraca też skrywana stara przyjaźń. Czy dwaj rewelacyjni komicy zdołają ją ocalić?

 

Na zdjęciu Franciszek Pieczka i Zbigniew Zapasiewicz (fot.: Stefan Okołowicz)

 

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem spektaklem uruchomiona została już sprzedaż biletów na spektakl „Słoneczni chłopcy”. Bilety są do nabycia w kasie Tarnowskiego Teatru: 40 zł (przedsprzedaż do 8 maja), 50 zł (9, 10 maja) oraz po 30 zł (30 dostawek).

 

Występują:

Maria Robaszkiewicz, Jarosław Gruda, Franciszek Pieczka,
Zygmunt Sierakowski, Adam Woronowicz, Zbigniew Zapasiewicz
Reżyseria Maciej Wojtyszko
Scenografia Małgorzata Grabowska-Kozera
Opracowanie muzyczne Andrzej Borzym
przekład Mira Michałowska
Czas trwania 2 godziny

Kto czuje niedosyt świetnego aktorstwa, powinien zobaczyć Słonecznych chłopców
ze Zbigniewem Zapasiewiczem i Franciszkiem Pieczką.
Jacek Cieślak, „Rzeczpospolita” nr 225, 25 września 2008

To pojedynek dwóch wielkich aktorów, dobrego tekstu i świetnego reżysera. Ze starcia
wszyscy wychodzą zwycięsko. (...) Słoneczni chłopcy są jak oddech ulgi po modnych
eksperymentach teatralnych. To solidnie wykonana robota, która potrafi bawić
i fascynować umiejętnościami „starej gwardii”. W obliczu duetu Zbigniewa Zapasiewicza
i Franciszka Pieczki nie da się inaczej: po prostu chapeaux bas, panowie i panie!
Agnieszka Rataj, „Życie Warszawy” nr 227, 27 września 2008

Bystry dialog „dwóch zgryźliwych tetryków” skrzy się inteligencją, sarkazmem, złośliwością,
ale skrywa też głębiej ukryty, powściągliwy liryzm, chwilami może nawet
sentymentalizm ludzi, którzy mimo odsunięcia, starości i chorób zagadują lęk przed
śmiercią i trzymają fason.
Janusz Majcherek, „Gazeta Wyborcza” nr 225, 25 września 2008