Wystawy

 

23 Tarnowskiej Nagrodzie Filmowej towarzyszyć będą dwie wystawy związane z polskim kinem.

W salach galeryjnych TCK przedstawimy Państwu wystawę artystycznych plakatów filmowych, przygotowaną wspólnie z Galerią Plakatu Poster Gallery z Krakowa pn. „Nieznane polskie plakaty filmowe z ubiegłego wieku” .
To zestaw ok. 70 plakatów z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego stulecia do znanych polskich filmów, w wiekszości nie rozpowszechnianych przez dystrybutorów kinowych.

Druga wystawa to „100 lat polskiego filmu” przygotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Przedstawia w porządku chronologicznym wybrane, najważniejsze filmy z lat 1908 - 2008. Jest to krótka historia filmu polskiego opowiedziana za pomocą fotosów, fragmentów recenzji, dialogów z filmów, komentarzy, analiz, a nawet wierszy. Wyboru filmów dokonali Rafał Marszałek i Andrzej Bukowiecki.

Na wystawę „Nieznane polskie plakaty filmowe z ubiegłego wieku” zapraszamy do Galerii TCK codziennie od 10 do 24 maja 2009 w godzinach od 10.00 do 18.00.

Ekspozycję „100 lat polskiego filmu 1908 - 2008” można zwiedzać w Galerii TCK codziennie (z wyjątkiem niedziel) od 10 do 24 maja 2009 w godzinach od 10.00 do 18.00.

Na obie wystawy wstęp wolny.

 

Zobacz "100 LAT POLSKIEGO FILMU"

Odwiedź POSTER GALLERY

100 lat polskiego filmu - 1908 - 2008

Polskie kino ma 100 lat. 22 października 1908 roku odbyła się premiera pierwszego polskiego filmu fabularnego „Antoś pierwszy raz w Warszawie”. Z okazji tego jubileuszu Polski Instytut Sztuki Filmowej wraz z Muzeum Kinematografii w Łodzi i Filmoteką Narodową przygotował wystawę pt. „100 lat polskiego filmu. 1908 - 2008”.

Wystawa przedstawia w porządku chronologicznym wybrane, najważniejsze filmy z lat 1908 - 2008. Jest to krótka historia filmu polskiego opowiedziana za pomocą fotosów, fragmentów starych recenzji, dialogów z filmów, a nawet wierszy. Wystawie towarzyszy album oraz strona internetowa – www.100latpolskiegofilmu.pl, gdzie oprócz tego, co na wystawie można obejrzeć fragmenty filmów i wykłady Rafała Marszałka o polskim kinie.

Nieznane polskie plakaty filmowe z ubiegłego wieku

 

  • „Nieznane polskie plakaty filmowe z ubiegłego wieku” to wystawa, która stanowi wybór spośród kilku tysięcy oryginalnych polskich plakatów filmowych powstałych w Polsce w latach 1947 – 1975 ze zbiorów Galerii Plakatu – Poster Gallery w Krakowie. Sam fakt przypomnienia jak wyglądały one blisko pół wieku temu jest ważnym ogniwem naszej kultury, jak również jest elementem kształtującym estetyczne wychowanie pokolenia, które nie miało kontaktu z tego rodzaju sztuką ulicy.
  • Mimo swojej ponad stuletniej historii plakat filmowy zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie Zachodniej jako element wizualnej promocji kina wyjątkowo mocno wzbraniał się przed artystycznym obrazowaniem. Inaczej było w Polsce, szczególnie po II Wojnie Światowej, gdzie silnie osadzony w realiach społeczno-politycznych plakat, również filmowy, przekroczył granice pospolitej reklamy. Dobry plakat wywoływał ciąg skojarzeń wykraczających częstokroć poza ramy określone tytułem filmu. Intrygował, niepokoił, ciekawił. Zmuszał do intelektualnego wysiłku. Fenomenalnie uchwycone zależności pomiędzy treścią i formą, kolorem i kompozycją sprawiły, że polski plakat filmowy zaczął funkcjonować poza kontekstem. Zyskał własną tożsamość i niezależność. Stał się fenomenem światowej sztuki plakatu.