Strona główna / Imprezy / Wystawy / 100 lat polskiego filmu - 1908 - 2008

100 lat polskiego filmu - 1908 - 2008

Polskie kino ma 100 lat. 22 października 1908 roku odbyła się premiera pierwszego polskiego filmu fabularnego „Antoś pierwszy raz w Warszawie”. Z okazji tego jubileuszu Polski Instytut Sztuki Filmowej wraz z Muzeum Kinematografii w Łodzi i Filmoteką Narodową przygotował wystawę pt. „100 lat polskiego filmu. 1908 - 2008”.

Wystawa przedstawia w porządku chronologicznym wybrane, najważniejsze filmy z lat 1908 - 2008. Jest to krótka historia filmu polskiego opowiedziana za pomocą fotosów, fragmentów starych recenzji, dialogów z filmów, a nawet wierszy. Wystawie towarzyszy album oraz strona internetowa – www.100latpolskiegofilmu.pl, gdzie oprócz tego, co na wystawie można obejrzeć fragmenty filmów i wykłady Rafała Marszałka o polskim kinie.

Głównym konsultantem wystawy jest Rafał Marszałek – wybitny krytyk filmowy i filmoznawca, autor wielu książek o filmie, współautor i redaktor naukowy Historii filmu polskiego, laureat nagrody im. K. Irzykowskiego w latach 1967, 1972, 1975, 1980 oraz nagrody im. B. Michałka za "Kino rzeczy znalezionych" jako najlepszej książki filmowej roku 2006.

„Nasza wystawa przypomina wyprawę stateczkiem przez ocean. Inaczej być nie mogło. W ciągu stu lat zrealizowano w Polsce ponad półtora tysiąca filmów fabularnych. Wystawa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej z konieczności ogranicza się do stu trzydziestu tytułów.
Wybraliśmy je kierując się uzupełniającymi się wzajemnie kryteriami: uznanej rangi artystycznej, krajowych i międzynarodowych nagród, inspirującej obecności w obrębie danego nurtu, wreszcie wskaźników frekwencyjnych pokazujących zainteresowanie publiczności. Zdarza się, że poza polem opisu znalazły się niektóre głośne filmy zrealizowane przez najwybitniejszych artystów, wyprowadziliśmy za to z cienia inne, ważne a mniej oswojone przez pamięć utwory. Pragnęliśmy bowiem ukazać nie tylko wertykalny horyzont arcydzieł, ale fragmenty codziennego krajobrazu polskiego kina. Opis nie sprowadza się wyłącznie do jubileuszowej laudacji.”

Rafał Marszałek