Strona główna / Laureaci

Laureaci

Choć Laureatów 23 Tarnowskiej Nagrody Filmowej poznamy dopiero 16 maja podczas Gali Wręczenia Nagród na tarnowskim Rynku, to już teraz miło jest nam Państwa poinformować, że pierwszym Laureatem 23 TNF jest wspaniały aktor, Franciszek Pieczka, który odbierze Nagrodę za całokształt i wkład w polską kinematografię.
Statuetka "Wierność" (autor: Sławomir Micek) zostanie aktorowi wręczona przez organiztorów po spektaklu "Słoneczni chłopcy", które wystawiony będzie w pierwszym dniu Festwialu na deskach tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego.

 

 

 

 

 

FRANCISZEK PIECZKA - Wybitny polski aktor teatralny i filmowy urodzony w 1928 roku. W 1954 r. ukończył PWST w Warszawie i zadebiutował w Teatrze w Jeleniej Górze. W latach 1955-1964 występował w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, a nastepnie w Starym Teatrze w Krakowie. Grał również na scenach teatrów warszawskich: Dramatycznym, Powszechnym i Narodowym.
Jako aktor filmowy zagrał w ok. 100 filmach, zarówno polskich jak i zagranicznych. Pracował z najlepszymi reżyserami filmowymi i teatralnymi.Jest laureatem wielu prestiżowych nagród filmowych.
W pamięci widzów zapisał się m.in. tytułową rolą w filmie "Jańcio Wodnik", czy też jako dziad w "Konopielce". Dużą popularność i sympatię zyskał dzięki serialom telewizyjnym, np. "Czterej pancerni i pies". Stale współpracuje z Teatrem Powszechnym w Warszawie.