Strona główna / O nas / Rekomendacje

Rekomendacje

Szanowni Państwo,

Tarnowska Nagroda Filmowa jest małopolskim świętem polskiej kinematografii. To wielki zaszczyt co roku gościć w naszym regionie znakomitych twórców sztuki filmowej, uczestniczących w jednym z najstarszych festiwali polskich filmów fabularnych. Proszę przyjąć serdeczne życzenia, aby tegoroczna 23. edycja tarnowskiego Festiwalu była niezapomnianym wydarzeniem dla miłośników polskiego filmu, a udział w festiwalowych pokazach dostarczył Państwu wielu wyjątkowych przeżyć.

Z wyrazami szacunku

Marek Nawara

Marszałek Województwa Małopolskiego

 

 

Trzy czwarte człowieka to jego życie wewnętrzne, w znacznej części na pół świadome i kino, jak może żadna inna sztuka, potrafi je odtworzyć - trudno nie zgodzić się z opinią wybitnego polskiego krytyka filmowego Zygmunta Kałużyńskiego. Kino to sztuka – przede wszystkim stawiania pytań i odpowiadania na nie. Kino to także powód do refleksji i okazja do wymiany myśli.
Od 23 lat Tarnów jest miejscem, które daje do nich pretekst. Dzieje się to za sprawą Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Prezentowane tu najważniejsze obrazy polskiego kina są doskonałym sposobem na odkrycie tego, co nieuświadamiane i wydobycie tego, co tkwi głęboko w nas.
Zasługą organizatorów TNF jest to, że stała się ona ważnym wydarzeniem – zarówno dla mieszkańców Tarnowa, jak i dla miłośników X Muzy z całego kraju.
Cieszę się, że znów możemy Was wszystkich gościć. Życzę, byście podczas 23. Tarnowskiej Nagrody Filmowej oglądali jedynie takie filmy, których nie da się opowiedzieć, bo tylko takie – według Michelangelo Antonioniego – są dobre.

Ryszard Ścigała

Prezydent Tarnowa

 

 

 

Szanowni Państwo,
Tarnów, malownicze miasto, o wielowiekowej tradycji, do którego od lat zjeżdżają artyści wielu dziedzin sztuki, już po raz 23 stanie się Mekką dla miłośników kina. Tarnowska Nagroda Filmowa ma swoją szczególną pozycję. To przecież jeden z najstarszych polskich festiwali popularyzujących nasze kino. Festiwal, który dzięki wielkiemu zaangażowaniu organizatorów stale się rozwija, doskonali i rozszerza formułę. Z roku na rok dociera też do coraz szerszego grona odbiorców.
Polski Instytut Sztuki Filmowej, doceniając wysoki poziom imprezy popularyzującej nasze rodzime kino, nominował ją w ubiegłym roku do swego corocznego wyróżnienia, stał się też jednym ze sponsorów.
Tegoroczna Tarnowska Nagroda Filmowa będzie szczególnym wyrazem hołdu złożonego mistrzom kina. Stąd właśnie wyjątkowy film Jacka Bławuta „Jeszcze nie wieczór”, w którym pojawią się nestorzy polskiego aktorstwa, artyści, którzy współtworzyli świetność polskiej kinematografii. W ich gronie jest bez wątpienia od lat Franciszek Pieczka, tegoroczny laureat nagrody za całokształt twórczości. Ze wzruszeniem przyglądać się będziemy też ostatniemu, niedokończonemu dziełu nieodżałowanego Witolda Leszczyńskiego. Ten Festiwal to także szansa na przyjrzenie się młodym twórcom, przypomnienie najnowszej historii Polski i międzypokoleniowy dialog artystów.
Wszystkim uczestnikom Festiwalu życzę niezapomnianych wrażeń, a festiwalowemu jury trafnych wyborów.

Agnieszka Odorowicz

Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

 

 

Szanowni Widzowie,
Kolejny raz Stowarzyszenie Filmowców Polskich bierze udział w organizacji Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Współtworzy tę imprezę w sposób czynny, poprzez organizację programu pokazów i konkursów dla dzieci, a także, po raz pierwszy w Tarnowie, zapoznając uczestników festiwalu z tajnikami sztuki kaskaderskiej.
Te dwie imprezy towarzyszące Tarnowskiej Nagrodzie Filmowej mają dla Stowarzyszenia znaczenie szczególne. Od 2004 roku SFP przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej prowadzi w kraju i zagranicą program „Polskie Kino Młodego Widza”. Kilkadziesiąt tysięcy dzieci, od Tarnowa, Kielc i Sanoka, poprzez Włochy, Turkmenistan, Armenię, Słowacji, Wielką Brytanię, Chiny, aż po Kenię i Republikę Południowej Afryki, obejrzało już polskie filmy i stare, i nowe i spotkało się z ich twórcami.
Podczas festiwalu w Tarnowie widzowie będą mogli dowiedzieć się czegoś więcej o zawodzie kaskadera filmowego. Jest to profesja szczególna: wymaga nie tylko znakomitego przygotowania zawodowego, ale także wyjątkowych predyspozycji psychicznych. Od roku przy SFP działa Polska Szkoła Kaskaderów Filmowych, która ma zapewnić kompleksowe przygotowanie do zawodu kaskadera. Chroniąc ten trudny i niebezpieczny zawód, SFP chce zwrócić zapewnić ekipom na planach filmowych bezpieczeństwo i profesjonalizm realizacji scen z elementem ryzyka.
Zwracam Państwa uwagę na te dwa punkty bogatego programu Tarnowskiej Nagrody Filmowej, ale przecież każdy festiwal to przede wszystkim filmy. Życzę Państwu, aby czas spędzony w pięknym Tarnowie wypełniły wyłącznie dobre wrażenia z nowych, polskich filmów.

Jacek Bromski

Prezes SFP